Jednopotrubní systém je jednoduchý a cenově dostupný způsob ztrátového mazání s přesným dávkováním maziva. Tento systém se používá při relativně nízké spotřebě maziva, dávkovací rozsah pro jedno namazání (1 cyklus) je 0.01 až 1.5 cm³. Je vhodný pro zařízení s malým, středním a vyšším počtem mazaných míst. Uplatnění nachází tento systém mazání u strojů a linek především v potravinářském, sklářském, dřevoobráběcím a textilním průmyslu.

K dopravě maziva se používají ruční, elektrická zubová, nebo pneumatická pístová čerpadla vybavená odlehčovacím ventilem. Hlavní rozvod maziva je realizován jedním, zpravidla trubkovým vedením. K hlavní větvi jsou připojeny jednopotrubní dávkovače a z nich je mazivo vedeno přímo do mazaného místa. Jednopotrubní dávkovače se vyrábí v různém provedení a s různými velikostmi dávek. Na konci rozvodu maziva je umístěn tlakový spínač.

Jednopotrubní systém mazání pracuje v cyklech s pauzou. Akce dávkovačů je vyvolána natlakováním vedení maziva a jeho následným odtlakováním přes odlehčovací ventil zpět do zásobníku čerpadla. Tlakový spínač na konci rozvodu maziva slouží ke kontrole dosaženého tlaku v celém vedení. U automaticky provozovaných linek lze řídit velikost pauzy mezi jednotlivými cykly.

Katalogový list
Centrální mazací systémy